Czy warto kupić bieżnię do domu

Wiele osób chciałoby zacząć biegać, ale odwleka rozpoczęcie przygody z tym sportem z różnych przyczyn. Na jednych odstraszająco działania pogoda, inni mają, z kolei, daleko na siłownię. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest bieżnia do domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając bieżnię elektryczną do domu?

Wybierając bieżnię elektryczną, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Są to m.in. maksymalna dopuszczalna waga użytkownika, moc silnika, maksymalna prędkość oraz kąt nachylenia pasa biegowego, wymiary bieżni.

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, zanim kupimy bieżnię, jest jej rozmiar oraz waga. Mając duży dom czy mieszkanie, można zdecydować się na bieżnię pełnowymiarową, która zapewnia duży komfort biegania. Jeśli jednak przestrzeń nas ogranicza, a dodatkowo bieżnia będzie często zmieniała swoje położenie, warto zdecydować się na mniejszy i lżejszy model.

Istotnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwag podczas zakupu, jest maksymalna dopuszczalna waga użytkownika. Wiele tańszych modeli bieżni projektowanych jest z myślą o osobach ważących poniżej 100 kg. Jeśli, któryś z naszych domowników waży więcej, warto zastanowić się nad bardziej wytrzymałą konstrukcją. Prawidłowy dobór bieżni do wagi użytkownika zapewni jej prawidłowe i bezawaryjne działanie.

Parametry biegowe bieżni elektrycznej

Głównym parametrem bieżni, decydującym o tym, jak intensywny trening można na niej odbyć, jest moc silnika. Najpopularniejsze modele do zastosowań domowych wyposażone są w silniki o mocy od 1500 do 2000 watów. Pozwalają one na szybki i dość intensywny trening, który dla większości amatorów będzie całkowicie wystarczający. Moc silnika bieżni wpływa również pośrednio na maksymalną prędkość, z którą można po niej biegać. Drugim istotnym parametrem biegowym jest nachylenie pasa biegowego, które symuluje bieg pod górkę, zwiększając trudność i intensywność treningu.

Czy warto kupić domową bieżnię elektryczną?

Domowa bieżnia elektryczna to świetne rozwiązanie, które pozwala nam trenować w dowolnym, wybranym przez nas momencie. Nie musimy przejmować się dojazdem na siłownię oraz jej godzinami otwarcia ani porą roku czy aktualną pogodą. Bieżnia może wydawać się dużym wydatkiem, ale jeśli w rodzinie mamy kilka osób zainteresowanych bieganiem to jej koszt szybko się zwróci, oszczędzimy bowiem sporo pieniędzy na karnetach na siłownię. Domowa bieżnia to również znakomite rozwiązanie dla osób, które lubią trenować w samotności. Dodatkową zaletą treningu w domu jest możliwość oglądnięcia podczas biegu ulubionego serialu czy filmu.